Categories
Bitcoin, Blockchain, cryptocurrency, Ethereum, Litecoin, Ripple, Stellar

Endüstri genelinde bir sürü kripto para birimi var ve hepsi farklı sorunları çözmeye çalışıyor. Bazıları işlemleri daha hızlı yapmayı amaçlarken, diğerleri dijital olarak para göndermeyi daha ucuz hale getirmek istiyor. Ethereum gibi diğerleri, sözleşmelerin beklendiği gibi yürütülmesini sağlamaya odaklanır. Ve bazıları sadece oyunlar için dijital token olmak istiyor. Şimdi, hangi altcoinlerin değer kazanacağını veya düşeceğini tahmin edebileceklerini iddia eden binlerce web sitesi var. Bu makale, akıllıca yatırım yapmak ve şu anda internette kripto dolandırıcılığına düşmekten kaçınmak istiyorsanız, 2022’de hangi tokenlere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size dürüst tavsiyeler verecektir.

Ripple

Ripple, uluslararası para transferini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir tokendır. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e para göndermek istiyorsanız, 50$’lık bir ücret ödemeniz gerekebilir. Ancak bu parayı Ripple ağı üzerinden gönderirseniz, ücret yalnızca 0,00001 ABD dolarıdır. Bu çok büyük bir fark ve bu yüzden Ripple, yatırımcıların elinde tutması gereken en popüler tokenlerden biri haline geldi. Ripple’ın ana odak noktası bankacılıktır ve bankalar için para transferlerini kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır. Ancak aynı zamanda insanların ticaret yapabileceği dijital bir simge olarak da çalışır. Ripple genellikle SWIFT (şu anda küresel olarak kullanılan bankalar arası para transfer sistemi) ile karşılaştırılsa da, Ripple’ı SWIFT ile Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde kullanılan blok zinciri teknolojisinin bir kombinasyonu olarak düşünmek daha iyidir.

Ethereum

Ethereum ağı, merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek için en popüler platformdur. Birçok kişinin kendi kripto para birimlerini ve tokenlarını oluşturmak için kullandığı bir platformdur. Sonuç olarak, Ethereum’un fiyatı son birkaç yılda fırladı ve son zamanlarda dünyanın en değerli ikinci kripto para birimi haline geldi. Sağladığı mevcut hizmetlere ek olarak, Ethereum geliştiricilerinin gelecekte uygulamayı planladıkları bir dizi yeni özelliği var. 2022’de Ethereum’un herkesin yeni uygulamalar oluşturmak için kullanabileceği genel amaçlı bir bulut bilişim platformu olacağı umuluyor. Bu yüzden Ethereum’un fiyatı çok yüksek. Yatırımcılar, Ethereum’un bulut bilişimde önemli bir yere sahip olacağına inanıyor.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, Bitcoin topluluğundaki büyük bir anlaşmazlıktan çıkan tokendır. Bu anlaşmazlığa ne sebep oldu? Blockchain tabanlı çözümlerin yükselişi. Birçok insan, blockchain teknolojisinin bir çok potansiyele sahip olduğuna inanıyor. Bu yüzden Bitcoin’in fiyatı son birkaç yılda çok hızla arttı. Ancak birçok insan blockchain’in dijital para birimlerinden daha fazlası için kullanılabileceğini düşünüyor. Bu yüzden bazı insanlar Bitcoin’e ek işlevler eklemek istiyor. Örneğin, akıllı sözleşmeleri idare edebilmesini istiyorlar. Ancak Bitcoin’i yaratanlar bu konuyla ilgilenmediler. İlaveler yapmak isteyen kullanıcılar kendi tokenlerini yaratmaya ve buna Bitcoin Cash demeye karar verdiler. Bitcoin’e sahipseniz, otomatik olarak aynı miktarda Bitcoin Cash’e de sahip olursunuz. Ve Bitcoin Cash’inizi Bitcoin karşılığında satmak istiyorsanız, bunu kolaylıkls yapabilirsiniz.

Litecoin

Litecoin, piyasadaki en eski ve en güvenilir kripto para birimlerinden biridir. Bu token 2011’den beri var. Litecoin, Bitcoin’in kullandığı algoritmaya dayanmaktadır. Bu algoritma, madencilerin işlemleri işlemek için daha az enerji kullanmasını sağlar; bu, Litecoin ağının Bitcoin ağından daha ucuz ve daha hızlı olmasının büyük bir nedenidir. Litecoin genellikle Bitcoin’in küçük kardeşi olarak tanımlanır. Bitcoin ile aynı şeyleri yapmak için tasarlanmıştır. Yeni insanların Litecoin madenciliğine girmesi, Bitcoin madenciliğine girmesinden daha kolaydır. Litecoin’in fiyatı son aylarda önemli ölçüde arttı ve birçok kişi gelecekte daha da değerli olabileceğini düşünüyor.

Stellar

Stellar, bankaları birbirine bağlamak ve sınır ötesi ödemeleri daha kolay ve daha ucuz hale getirmek için tasarlanmış bir tokendır. Stellar ekibi, yakın zamanda bunun gerçekleşmesi için IBM ile ortaklık kurdu. Stellar’ın amacı, sınır ötesi ödemeleri e-posta göndermek kadar kolay hale getirmektir. Tek tuşla dünyanın her yerine para gönderebileceksiniz. Stellar son aylarda çok hızlı bir şekilde değer kazanıyor ve birçok kişi bunun 2022’de en önemli tokenlardan biri olabileceğini düşünüyor.

Özet

Kripto topluluğundaki birçok kişi, kripto para birimlerinin sonunda kredi kartlarının, PayPal’ın ve şu anda dünya çapında insanlar tarafından kullanılan diğer dijital ödeme yöntemlerinin yerini alacağına inanıyor. Kripto para birimlerine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Biri size değerinin artacağını söyledi diye bir tokena yatırım yapmayın. Bunun yerine, tokenın amacını anladığınızdan ve başarılı olma şansı olduğunu düşündüğünüzden emin olun.