Categories
Bitcoin, Ethereum

Uzun zamandır beklenen Ethereum Merge yaklaşırken, 2022 düşüş piyasasıyla ilgili en ilginç gerçeklerden biri, ethereum’un (ETH) neredeyse her zaman diliminde bitcoin’den (BTC) daha iyi performans göstermesidir.

Bitcoin’in fiyatındaki son artış, birçok yatırımcının borsaya alternatif olarak bitcoin’i kullanmaya çalışması ve özellikle piyasanın iyileştiğini gördüklerinde kripto para birimlerine yatırım yapmak için daha fazla arama yapmaları gerçeğinden kaynaklanmış olabilir.

Bitcoin, 19 Mayıs’ta 20.000 dolardan işlem görüyordu; Mayıs ayının sonunda, 25.000 ABD Dolarına (ya da yaklaşık 1,3 milyar ABD Dolarına) sıçramıştı. Yazım sırasında fiyatı yaklaşık 25.000 ABD Doları (veya yaklaşık 1,3 milyar ABD Doları) seviyesinde bulunuyor. Bunun nedeni muhtemelen birçok insanın hisse senetlerine veya diğer finansal araçlara yatırım yapmak yerine kripto para birimleri satın almaya başlamasıdır.

Şahsen, kripto para yatırımlarına kıyasla hisse senetlerinin aşırı pahalı olduğunu düşünüyorum; ancak bitcoin eninde sonunda hisse senetlerini yakalarsa şaşırmam. Görünüşe göre pek çok insan, hakkında fazla bir şey bilmeseler de kripto para birimlerine yatırım yapmakla ilgileniyor.

Bu, son blog yazılarından bazılarına bakarak görülebilir. Bence yatırımcılar için kripto para ana akım haline gelmeden önce çok sayıda fırsatı olacak çünkü bunun için halihazırda çok sayıda farklı uygulama var: Bir para birimi olarak Bitcoin; bir değer deposu olarak Bitcoin; yatırım olarak Bitcoin; ve bir ödeme sistemi olarak Bitcoin. Kripto para birimine dahil olmak isteyen insanlar için giriş engeli olmadığını söylemiyorum; ama zaten bunun için çok farklı uygulamaların olması, izlemesi ilginç ve heyecan verici bir şey.

Pekala, bunların hepsi iyi ve güzel, peki ya bitcoin’in geleceği? Beş yıl sonra hala var olacak mı yoksa ortadan kaybolduğunu mu göreceğiz? Bununla ilgili çok fazla spekülasyon var ancak kripto para birimlerinin şu anda zirveye ulaştığını düşünüyorum. Bitcoin birkaç aydır 1000 doların üzerinde işlem görüyor, bu da büyüme için bolca yer olduğu anlamına geliyor (en azından piyasa değeri açısından).

Bence bitcoin zirveye ulaştı çünkü diğer para birimlerinin çoğunun değerini kaybettiği ve insanların bunun yerine kripto para birimlerine yatırım yapmak istediği bir çağda kendini buldu. İnsanlar şu anda sahip oldukları güvenle bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almaya devam ederse, bitcoin hızlı bir şekilde büyümeye devam edecektir.

Şu anda 600 dolar civarında işlem görüyor ve insanların kripto para birimine ne kadar para harcadıkları düşünüldüğünde (özellikle hisse senedi fiyatlarıyla karşılaştırıldığında), şu anda bitcoin almamak için bir neden yok.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen sosyal medyada paylaşın.