Categories
Blockchain, Crypto

Kripto para endüstrisi, son birkaç yıldır bir roller coaster yolculuğuna çıktı. Son piyasa düşüşüne rağmen, blockchain teknolojisini kullanan şirketler var. İşte kripto para birimine yatırım yapan 8 geleneksel şirket:

Microsoft

Microsoft, kripto para birimi alanındaki en aktif geleneksel şirketlerden biri olmuştur. Teknoloji devi, 2014’ten beri bazı ürünleri için Bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyor. 2018’in başlarında Microsoft, Identity Overlay Network (ION) adlı blok zinciri tabanlı bir kimlik platformu başlatmayı planladığını da duyurdu. Microsoft ayrıca blockchain girişimi ConsenSys’in yatırımcısıdır.

Amazon

Dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi olan Amazon, kripto para birimi alanında da aktif olarak yer aldı. Şirket, kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisi ile ilgili birden fazla patent başvurusunda bulundu. Ayrıca Amazon Web Services’in (AWS), Amazon Managed Blockchain adlı blok zinciri tabanlı bir platformu mevcut.

Google

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, blockchain teknolojisinin kullanımını da araştırıyor. Şirket, blockchain ile ilgili birden fazla patent başvurusunda bulundu ve blockchain girişimlerine yatırım yapıyor. Ayrıca Google’ın bulut bilişim platformu Google Cloud, blok zinciri verilerini depolamak ve işlemek için kullanılabilecek Cloud Bigtable adlı bir hizmet sunuyor.

IBM

Dünyanın en eski teknoloji şirketlerinden biri olan IBM, kurumsal düzeyde blok zinciri çözümlerinin geliştirilmesinde lider olmuştur. Şirket, IBM Blockchain Platform adlı kendi blockchain platformunu geliştirdi. IBM’in ayrıca Blockchain Food Safety Alliance adlı blok zinciri tabanlı bir tedarik zinciri var.

Apple

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple, blockchain teknolojisinin kullanımını aktif hale getirdi. 2018’in başlarında Apple, verilere zaman damgası eklemek için kullanılabilecek blok zinciri tabanlı bir sistem için patent başvurusunda bulundu. Ayrıca Apple’ın, kendi dahili operasyonları için kullanılabilecek özel bir blok zinciri platformu var.

Samsung

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Samsung, kripto para birimi alanında da aktif olarak yer alıyor. Şirket, Nexledger adlı kendi blok zinciri platformunu geliştirdi ve bir dizi blok zinciri tabanlı proje üzerinde çalışıyor. Samsung ayrıca Hyperledger konsorsiyumunun bir üyesidir ve firmanın Samsung Pass adlı blok zinciri tabanlı bir kimlik çözümü servisi vardır.

Alibaba

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba da blockchain teknolojisini kullanıyor. Şirket, Ant Blockchain adlı kendi blockchain platformunu geliştirdi ve bir dizi blockchain tabanlı proje üzerinde çalışıyor. Alibaba ayrıca Hyperledger konsorsiyumunun bir üyesidir ve AliExpress Sınır Ötesi Lojistik Blok Zinciri İzlenebilirlik Sistemi adı verilen blok zinciri tabanlı bir tedarik zinciri çözüm servisi vardır.

Baidu

Çin’deki en büyük İnternet şirketlerinden biri olan Baidu, kripto para birimi alanında da aktif olarak yer alıyor. Şirket, XuperChain adlı kendi blok zinciri platformunu geliştirdi ve bir dizi blok zinciri tabanlı proje üzerinde çalışıyor. Baidu ayrıca Hyperledger konsorsiyumunun bir üyesidir ve Baidu Trust ID adlı blok zinciri tabanlı bir kimlik çözümü geliştirmiştir.

Blockchain teknolojisinin kullanımını keşfetmeye başlayan birçok büyük şirket var. Tüm bu ilgiyle, büyük şirketlerin ticari işlemleri yürütmek için bu yeni yolları benimsemekle ilgileneceklerini ve zaman geçtikçe daha fazlasının da aynı yolu izleyeceklerini öngörebiliriz!