Categories
Blockchain, Games, Metaverse, NFT

Oyun endüstrisinin dünyanın en karlı endüstrilerinden biri olduğu bir sır değil. Metaverse ise artık küresel oyun pazarının bir parçası. 2020’de küresel oyun pazarının tahmini 159,3 milyar dolar değerindeydi ve 2023 yılına kadar 200 milyar dolara çıkması bekleniyor! Bu, video oyunları dünyasında kazanılacak çok para olduğu anlamına gelir.

Metaverse’in Popülaritesi

Son yıllarda oyun dünyasını kasıp kavuran trendlerden biri de metaverse. Metaverse, kullanıcıların bir 3B ortamda birbirleriyle etkileşime girmesine izin veren sanal bir evrendir. Terim ilk olarak bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafından Snow Crash adlı romanında kullanılmıştır.

En İyi 5 Metaverse Oyunu

Metaverse’in popülaritesi, özellikle sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) olmak üzere teknolojideki gelişmeler nedeniyle son yıllarda katlanarak arttı. En popüler metaverse oyunlarından bazıları Second Life, Entropia Universe ve Linden Lab’s Sansar’dır.

Metaverse giderek daha popüler hale geldiğinden, 2022’de oynanacak harika metaverse oyunları olacağından emin olabilirsiniz. İşte dikkat etmeniz gereken en iyi 5 metaverse oyunu:

  1. Decentraland

Decentraland, Ethereum blok zincirinde çalışan merkezi olmayan bir sanal dünyadır. Piyasaya sürülen ilk Metaverse’lerden biridir ve 2017’deki lansmanından bu yana son derece popüler olmuştur. Oyun, kullanıcıların birbirleriyle sanal arazi satın almalarına, satmalarına veya ticaret yapmalarına olanak tanır. Arazi parsellere bölünmüştür ve her bir parsel, karşılıksız bir token (NFT) ile temsil edilir. Bu, her bir arazi parselinin benzersiz olduğu ve açık piyasada alınıp satılabileceği anlamına gelir.

Decentraland ayrıca bir kumarhane, bir sanat galerisi ve bir yarış oyunu da dahil olmak üzere bir dizi farklı deneyime sahiptir. Decentraland’ın arkasındaki ekip, alışveriş merkezi ve eğlence parkı gibi daha fazla deneyim eklemek için de çalışıyor. Blockchain teknolojisinin yenilikçi kullanımı sayesinde Decentraland, başka hiçbir yerde bulunamayacak gerçekten eşsiz bir oyun deneyimi sunuyor.

  1. Cryptovoxels

2018’de piyasaya sürülen Cryptovoxels, hızla etrafındaki en popüler Metaverse’lerden biri haline geldi. Cryptovoxels’te kullanıcılar birbirleriyle sanal arazi satın alabilir, satabilir veya takas edebilir. Arazi parsellere bölünmüştür ve her parsel bir NFT ile temsil edilmektedir. Bu, her bir arazi parselinin benzersiz olduğu ve açık piyasada alınıp satılabileceği anlamına gelir.

Cryptovoxels ayrıca bir kale, bir korsan gemisi ve bir perili ev gibi bir dizi farklı deneyime sahiptir. Cryptovoxels’in arkasındaki ekip ayrıca bir yarış oyunu ve bir savaş arenası gibi daha fazla deneyim eklemek için çalışıyor. Yani biraz eğlence ve heyecan arıyor ya da sadece rahatlamak ve keşfetmek istiyorsanız, Cryptovoxels’ta herkes için bir şeyler var!

  1. Somnium Space

Metaverse dünyası gün geçtikçe daha heyecanlı hale geliyor! Sadece birkaç ay içinde Somnium Space hızla 2022’nin en popüler sanal dünyalarından biri haline geldi. Bu oyun, kullanıcıların NFT’leri (karşılaştırılamaz tokenlar) kullanarak birbirleriyle arazi alıp satmalarına olanak tanır. Orada devam eden uzay istasyonu maceraları da denemeye değer.

  1. The Sandbox

Oyun, kullanıcıların birbirleriyle sanal arazi satın almalarına, satmalarına veya ticaret yapmalarına olanak tanır. Arazi parsellere bölünmüştür ve her parsel bir NFT (değişmeyen token) ile temsil edilir. Bu, her bir arazi parselinin benzersiz olduğu ve açık piyasada alınıp satılabileceği anlamına gelir.

Sandbox ayrıca bir çiftlik, bir şehir ve bir plaj gibi bir dizi farklı deneyime sahiptir. The Sandbox’ın arkasındaki ekip ayrıca bir tema parkı ve kayak merkezi gibi daha fazla deneyim eklemek için çalışıyor – bu nedenle her zaman keşfedilecek yeni bir şeyler var!

  1. Blockadillo

Blockadillo’da oyuncular, oyunda ilerlemek için renkli blokları parçalaması gereken hırslı bir armadillo’nun kontrolünü ele alıyor. Armadillo’nun rengi sürekli değişir ve oyuncular doğru blokları yok etmek için bunu kendi avantajlarına kullanmalıdır. Blockadillo, saatlerce eğlence sunduğundan emin olan hızlı tempolu ve bağımlılık yapan bir oyundur. Bu yüzden yeni bir meydan okuma arıyorsanız, Blockadillo’ya bir göz atın.

Ethereum blok zincirindeki en popüler Metaverse olan blockadillo’da kendi sanal arazinize sahip olmanın heyecanını yaşayın. Diğer kullanıcılarla parsel satın alın, satın veya takas edin ve orman, çöl ve dağ gibi çeşitli farklı deneyimlerin tadını çıkarın.