Categories
Blockchain, Crypto, Metaverse

Metaverse, bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafından 1992 tarihli Snow Crash romanında ortaya atılan bir terimdir. Kullanıcıların üç boyutlu bir alanda birbirleriyle ve bilgisayar tarafından oluşturulan nesnelerle etkileşime girebilecekleri bir sanal gerçeklik ortamını ifade eder. Metaverse, fiziksel dünyanın bir uzantısı olarak görülür ve kullanıcılara kendi avatarlarını veya kendilerinin dijital temsilini oluşturma olanağı sunar.

Metaverse kavramı, The Matrix, Ready Player One ve Altered Carbon gibi filmler sayesinde daha da popüler hale getirildi. Son yıllarda sanal gerçeklik (VR) teknolojisinin geliştirilmesine ve potansiyel uygulamalarına artan bir ilgi var. Metaverse, genellikle VR teknolojisinin doğal bir uzantısı olarak görülür ve birçoğu, yaşama, çalışma ve oynama şeklimizde devrim yaratma potansiyeline sahiptir.

Metaverse’ü Geliştirmek için Çalışan Şirketler

Facebook, Microsoft ve Amazon dahil olmak üzere Metaverse’i geliştirmek için çalışan bir dizi şirket var. Metaverse henüz gelişiminin ilk aşamalarında olsa da, işletmeleri çeşitli şekillerde etkilemeye başladı bile. İşletmelerin müşterileriyle AR ve VR etkinliklerine ev sahipliği yapmalarına izin vermekten, çalışanları için kapsamlı eğitim simülasyonları oluşturmaya kadar, Metaverse, işin çehresini değiştirecek. Metaverse’in gelişimi devam ederken, çalışma hayatına ne gibi katkları oalacağını sadece hayal edebiliyoruz.

metaverse

En dikkate değer örneklerden biri sanal etkinliklerin yükselişidir. COVID-19 salgını nedeniyle birçok geleneksel etkinlik iptal edildi veya ertelendi. Ancak VR teknolojisi sayesinde, katılımcıların gerçekçi bir 3 boyutlu ortamda birbirleriyle etkileşime girmesine olanak tanıyan sanal etkinlikler düzenlemek mümkün hale geldi.

Sanal Etkinliklerin Erişilebilirliği

Sanal etkinlikler, pandemi nedeniyle fiziksel konumları normalde buna izin vermese bile, insanların etkinliklere katılmalarına ve güvenli bir ortamda birbirleriyle etkileşim kurmalarına olanak tanır. Buna ek olarak, sanal etkinlikler herhangi bir yerden erişilebilir olma avantajına sahiptir, bu da kendi ülkelerinin dışından katılanların arkadaşları ve meslektaşları ile bağlantı kurabilmeleri anlamına gelir. Sanal etkinlikler, pandemi ile ilgili koşulların dışında bile meslektaşlar ve arkadaşlarla iletişim halinde kalmanın hızla tercih edilen bir yolu haline geliyor.

Sanal etkinliklerin geleneksel etkinliklere göre bir takım avantajları vardır. Birincisi, üretimleri çok daha uygun maliyetlidir ve katılımcılar dünyanın her yerinden katılabildikleri için küresel bir kitleye ulaşma potansiyeline sahiptirler. Sanal etkinlikler kaydedilebilir ve YouTube’a veya diğer sosyal medya platformlarına yüklenerek daha da geniş bir kitleye ulaşabilir.

Yüz yüze katılım gerektirmediklerinden, sanal etkinlikler geleneksel etkinliklerden çok daha fazla sayıda katılımcıyı barındırabilir. Ayrıca, organizatörlere aynı anda gerçekleşen diğer işlerle uğraşmak yerine etkinliğe yoğunlaşma rahatlığı sağlar. Sanal etkinliklede katılımcılar için konaklama, ulaşım ve diğer lojistiği organize etmek yerine, organizatörler yalnızca içeriği sunmaya odaklanır.

Metaverse ve E-ticaret

Metaverse’in etkisini göstermeye başladığı bir diğer alan da e-ticaret. Çevrimiçi alışverişin popülaritesi yıllardır artıyor, ancak Metaverse geleneksel e-ticaret platformlarının erişemeyeceği yeni bir düzey sunuyor. Daha fazla insan Metaverse’de vakit geçirdikçe ve detay ve gerçekçilik düzeyine alıştıkça, e-ticaret sitelerinin de aynı seviyede detaya sahip olmasını bekleyeceklerdir.

Bu, Metaverse tarafından sunulan ayrıntı düzeyiyle eşleşemeyecekleri için geleneksel e-ticaret platformları için büyük bir zorluk teşkil edebilir. E-ticaret siteleri VR teknolojisini benimsemeye başladıkça ve daha yüksek düzeyde bir sürükleyicilik sundukça, müşterilerin satın alma olasılıkları çok daha yüksek olacaktır. Ayrıca, yüksek düzeyde ayrıntı sunan e-ticaret platformları, insanlar ürünlerini Metaverse’de görüntüledikçe trafikte bir artış görecektir.

Metaverse’de alışveriş yapanlar sanal mağazalara göz atabilir, kıyafetleri deneyebilir ve hatta satın almadan önce ürünleri test edebilir. Bu, işletmelerin daha yüksek dönüşüm oranlarına yol açabilecek daha kişiselleştirilmiş ve etkileşimli bir alışveriş deneyimi sunmasına olanak tanır.

Metaverse hala gelişiminin ilk aşamalarında, ancak şimdiden işletmeler üzerinde derin bir etki yaratmaya başladı. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, önümüzdeki yıllarda Metaverse’in daha da yenilikçi uygulamalarını görmeyi bekleyebiliriz.