Categories
NFT, Solana, Star Atlas

Gelecek geliyor. Ve bununla birlikte, dijital varlıkların gerçek değere sahip olduğu ve sanal deneyimlerin değerli metalar gibi sahiplenilebileceği ve alınıp satılabileceği yeni bir video oyunları çağı gelecek. Bu filizlenen hareket, “Yeni Eğlence Ekonomisi” veya kısaca NEE olarak adlandırıldı ve öncüleri Solana Newendorp gibi insanlar. Eski EA yöneticisi, sanal dünyalarda dijital kıtlık yaratmak için blok zinciri teknolojisinden yararlanan, değiştirilemez token (NFT) oyunları geliştirmeye odaklanmak için kısa süre önce Atlas Games adında yeni bir oyun stüdyosu kurdu. Vancouver merkezli Epic Games de bu alana ciddi bir yatırım yaptı. Şubat 2019’da Epic, yeni Epic Games Store programı aracılığıyla önümüzdeki iki yıl içinde bağımsız oyun stüdyolarına 100 milyon dolar fon sağlamayı planladığını duyurdu. İlk yatırımları Solana’nın yeni stüdyosunda, daha önce Electronic Arts ve Third Party Productions tarafından 1998’de geliştirilen bir mobil uygulama oyunu olarak piyasaya sürülen Star Atlas’ın NFT versiyonunu yaratacakları yeni stüdyoydu. İşte bilmeniz gerekenler. dijital oyunların geleceği…

Değiştirilemeyen tokenlar nelerdir?

Fungible olmayan tokenlar (NFT’ler), benzersiz olacak ve onlara sahip olan her kişiye göre kişiselleştirilecek şekilde özel olarak tasarlanmış yeni bir dijital varlık standardıdır. Dijital bir Beanie Baby gibi aktarılabilir, takas edilebilir ve dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. NFT’leri diğer dijital varlık türlerinden farklı kılan temel unsur, her bir tokenin benzersiz olması ve belirli bir sahibine bağlı olmasıdır. Geleneksel sanal ürünlerde, “öğenin” kendi kimliği yoktur ve oyuna zaten sahip olan herkese verilebilir veya devredilebilir. NFT’ler halen geliştirilmekte olan çok yeni bir kavram olsa da, bir dizi video oyun stüdyosu tarafından zaten benimsenmiştir.

Fungible Olmayan Tokenları neden önemsemelisiniz?

Bir oyuncuysanız, NFT’leri önemsemelisiniz çünkü oyun oynama ve oyunlarınızla etkileşim kurma şekliniz üzerinde doğrudan bir etkisi olacaktır. Bu alandaki yenilikçiler, NFT tabanlı dijital ticaret kartlarından tümü blok zinciri teknolojisiyle desteklenen tamamen sürükleyici sanal dünyalara kadar her şeyi yaratıyor. Solana’nın kurucuları, oyuncuların, koleksiyonerlerin ve yatırımcıların zevk alabileceği bir oyun olması için Star Atlas’ı yarattı. Tamamen sürükleyici bir sanal dünya, derin bir hikaye ve nadir sanal varlıklarını kazanabilen, takas edebilen ve satabilen oyuncular için gerçek bir değer sunuyor.

NFT’ler video oyun endüstrisini kurtarmaya yardımcı olabilir

Oyun endüstrisi, son yıllarda bir dizi yıkıcı faktörle mücadele ediyor. Oynaması ücretsiz oyunların yükselişinden mobil oyun sektöründeki artan rekabete kadar NEE, oyun endüstrisini kurtarmaya yardımcı olacak şekilde konumlandırılmıştır. Oyun endüstrisinin 2023 yılına kadar 138 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. Ancak sorun şu ki, bu gelirin çoğu, sektördeki en büyük markalara ve IP’ye (fikri mülkiyet) sahip bir avuç mega yayıncıdan geliyor. Pek çok insanın anlamadığı şey, oyun endüstrisinin birkaç yıldır dijital mülkiyete ve NEE’ye doğru ilerlediğidir. Aslında, çevrimiçi oyun satın almanıza izin veren ilk büyük oyun konsolu, 2006 yılında Nintendo Wii idi.

Solana, Star Atlas adında bir NFT oyunu inşa ediyor

Atlas Games şu anda NFT teknolojisinden yararlanan bilim kurgu temalı sanal bir dünya olan Star Atlas’ı geliştiriyor. Oyun, oyuncuların kendi gemilerini inşa etmelerine ve özelleştirmelerine ve çok oyunculu uzay savaşlarına katılmalarına olanak tanıyor. Oyuncular ayrıca nadir NFT’leri toplayabilecekleri ve takas edebilecekleri farklı yıldız sistemlerini ve gezegenleri ziyaret edebilirler. Bu, daha önce yapılmamış bir oyun türüdür ve tamamen yeni bir etkileşimli deneyim türü olacaktır. Star Atlas, oyuncuları merkezi olmayan bir VR dünyası aracılığıyla keşfetmekte ve diğer oyuncularla etkileşim kurmakta özgür oldukları fütüristik bir siberpunk evrenine bırakıyor. Oyun büyüdükçe ve genişledikçe oyuncular, gerçek dünya değerine sahip oyun öğeleri de dahil olmak üzere gerçek ödüller kazanabilecekler.

Buradan nereye?

Yeni Eğlence Ekonomisi henüz ilk günlerinde. Solana, Epic Games’in yatırım programından fon alan ilk stüdyolardan biri. Ama daha fazlasının gelmesini bekleyin. Epic Games, NEE’nin ilerlemesine yardımcı olma konusundaki iddialıydı. Hatta NFT’leri kendi oyunları olan “Huntik: The Quest”e bile dahil ettiler. Atlas Games ve Solana, Star Atlas ile özel bir şey inşa ediyor. Oyun zaten bir mobil uygulama olarak piyasaya sürüldü ve NFT versiyonu için geliştirme çalışmaları devam ediyor.