Categories
Blockchain, NFT

Bugün bildiğimiz şekliyle internet merkezileştirilmiştir. Bu, verilerimizin çoğunu kontrol eden bir avuç şirket olduğu anlamına gelir. Peki ya dijital kimliğimizi merkezden uzaklaştırmanın bir yolu olsaydı?

Bildiğimiz gibi internet merkezidir. Ama bu her zaman böyle değildi. İnternet ilk günlerinde, merkezsizdi. Bu, onu kontrol eden tek bir otorite olmadığı anlamına geliyordu. Ancak zamanla, internet giderek, daha fazla ticarileştikçe, bu değişti. Şimdi, sadece bir avuç büyük şirket internetin çoğunu kontrol ediyor. Dijital kimliğimizi merkezden uzaklaştırmanın bir yolu olsaydı ne olurdu? Bilgilerimizi internete dağıtmak yerine, hepsini tek bir yerde tutabiliriz. Peki ya o yer telefonlarımızda olsaydı? O zaman dijital kimliğimiz her zaman yanımızda olurdu ve kimlerin ona erişimi olduğunu kontrol edebilirdik.

Blockchain ve NFT’ler tam da bunu yapmanın bir yolunu sunuyor

Blockchain, güvenli, şeffaf ve korsanlığa karşı korumalı işlemlere izin veren dağıtılmış bir veri tabanıdır. NFT’ler, bir blockchainde depolanabilen dijital varlıklardır.

Güvenli işlemler, blockchain ile çocuk oyuncağıdır. Merkezi olmayan veri tabanı ile, verilerin tek bir merkezi konumdan ziyade bir bilgisayar ağı üzerinden depolanması ve doğrulanması kastedilmektedir. Böylece, işlemlerinizin güvende olduğunu bilebilirsiniz. NFT’ler, genellikle resimler, ses dosyaları ve videolar gibi dijital ürünlerin sahipliğini temsil etmek için kullanılırlar. Bazı insanlar NFT’lerin haklar, değerler ve düşüncelerimizde devrim yaratacağına inanıyor.

Bu teknolojiler merkezi olmayan bir dijital kimlik oluşturmak için kullanılabilir

İşte detaylar:

1. Blockchain, verilerinizi güvenli ve şeffaf bir şekilde saklamak için kullanılabilir.

Merkezi olmayan bir platform kullanarak, bilgilerinizin bilgisayar korsanlarından ve diğer kötü niyetli aktörlerden korunduğundan emin olabilirsiniz.

2. NFT’ler, verilerinizin mülkiyetini temsil etmek için kullanılabilir.

Blockchain teknolojisinin yükselişiyle birlikte yeni bir varlık sınıfı ortaya çıktı: takas edilemeyen tokenler veya NFT’ler. Bu tokenlar, dijital varlıkların sahipliğini temsil eder.

Neden verilerinizi temsil etmek için bir NFT kullanmak istiyoruz? Birincisi, diğer yöntemlerin erişemeyeceği bir güvenlik ve değişmezlik sağlar. Ayrıca, size verilerinizin mülkiyetini ve kontrolünü güvenli bir şekilde sağlayabildiğinizi kanıtlama yeteneği verir.

Bu nedenle, verilerinizi korumanın ve üzerinde tam kontrole sahip olduğunuzdan emin olmanın bir yolunu arıyorsanız, NFT mükemmel bir çözüm olabilir.

3. Merkezi olmayan bu dijital kimlik, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan web uygulamalarına ve hizmetlerine erişmek için kullanılabilir.

Örneğin, bir kullanıcı adı ve şifre yerine blockchain kimliğinizle web sitelerinde oturum açabilirsiniz. Merkezi olmayan bir dijital kimlik, hassas bilgilerinize üçüncü taraflara erişim vermeden kimliğinizi kanıtlamanıza yardımcı olabilir. Dijital kimliğinizin sahibi ve kontrolü sizdedir. Blockchaindeki dijital kimlikler şifrelenir ve anahtar yalnızca sizdedir. Dijital kimlikler taşınabilir: onları bir hizmetten diğerine götürebilirsiniz. Son olarak, dijital kimlikler güvenlidir: Çalınması veya sahte olması, geleneksel oturum açma kimlik bilgilerine göre çok daha zordur.

Dijital kimlik çözümleri, verilerinizi merkezi depolardan, kilidini açmak için yalnızca sizin anahtarınız olan şifreli veri kasalarına taşıyarak kontrolünü elinize almanıza olanak tanır. Bunu yapmak, verilerinizin çalınması veya güvenliğinin ihlal edilmesi riskini önemli ölçüde azaltır.

Tüm şifreleme anahtarlarının bulunduğu tek bir kasa olsa bile, verilerinizi istediğiniz yere taşıma özgürlüğü veren dijital kimlik çözümleriyle verilerinizin kontrolünü elinize alın.

Merkezi depolardan yalnızca kullanıcıların erişebildiği şifreli kasalara geçmeye başladıklarında, bireyler için gizlilik ve güvenliğin sağlanmasında önemli bir dönüm noktasına ulaşıldı; bu, banka hesap numaraları veya sosyal güvenlik numarası gibi hassas bilgilerin verilmesiyle ilişkili riskleri azaltır.

Hangi bilgileri kiminle paylaşacağınızı seçebilir ve verilerinize erişimi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Bu da, kötü niyetli kişilerin verilerinizi toplamasını engeller. Blockchaindeki kimliğiniz ile, istediğiniz zaman, istediğiniz herhangi bir organizasyonla paylaşabileceğiniz, kimliğinizin küresel olarak güvenilir ve değişmez bir kaydına sahip olursunuz. Bu şekilde, paylaşmaya karar verdiğinizde verilerinizin tehlikeye girmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Bir kimlik numarasının arkasına saklanarak, herhangi bir yerde herhangi biri olabilirsiniz. Kendinizi hiç tanımlamamayı bile seçebilirsiniz! Bu dünyadaki herkesin görebileceği blok zincirindeki kişisel verileriniz ile – gizliliğinin ihlal edileceği konusunda kesinlikle hiçbir endişe yok çünkü bilgileriniz halka açık bir veritabanına bir daha asla giremez.

Blockchain ve NFT’lerin dijital kimliğinizi nasıl merkezden uzaklaştırabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız blog yazılarımıza göz atın. Bu sayede teknolojilerin nasıl çalıştığı ve merkezi olmayan bir dijital kimlik oluşturmak için nasıl kullanılabileceği hakkında daha fazla ayrıntıya erişebilirsiniz.