Categories
NFT, Web3

NFT yolculuğunuzu başlatmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. İster yaratıcı olun, ister Web3 dünyasına girmek isteyen bir sanatçı olun, ister geleneksel bir sanatçı olun – NFT’de herkes için bir şeyler var!

Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı ve merkezi olmayan uygulamaların yaygınlaşmasıyla artık daha önce mümkün olmayan bir şekilde sanatsal ürünler yaratabilir, lisanslayabilir ve satabilirsiniz. Sahipliğinizin değişmez ve denetlenebilir kayıtlarını oluşturabilir, çalışmanızı başkalarına lisanslayabilir ve her kullanıldığında telif hakkı ödemesi alabilirsiniz. Hayranlarınızla bağlantı kurabilir ve diğerler sanatçılardan geri bildirim ve ilham alabilirsiniz. Sanatınız için nereye giderseniz gidin sizi takip edecek bir itibar inşa edebilirsiniz.

NFT topluluğu ve ağ oluşturma ile Web3’altyapısına giriş yapın

NFT topluluğu, ağ oluşturma, sanat eseriniz etrafında gelişen bir ekosistem inşa etme ve değerini belirleme konusunda başarılıdır.

Bu hedeflere ulaşmak ve kitlenizi büyütmek için NFT topluluğunda aktif kalmak ve diğer içerik oluşturucularla bağ kurmak önemlidir. Bunu, Facebook’ta gruplara katılarak, forumlarda gönderi paylaşarak ve discord sunucularına katılarak yapabilirsiniz. Hedef kitlenizi büyütmek için sosyal medya profillerinizi de optimize edebilirsiniz. Çalışmanızı paylaşarak, komisyonlara açık olduğunuzu insanlara bildirerek ve işiniz için bir hashtag oluşturarak yeni takipçiler çekebilirsiniz. Bir blog oluşturmak, ağ oluşturmanın ve kitlenizi büyütmenin harika bir yoludur. Blogunuzu sürecinizi paylaşmak, ilgili sanat konuları hakkında konuşmak ve diğer sanatçılara ipuçları sağlamak için kullanabilirsiniz. Böylece Web3 altyapısına ulaşmanız kolaylaşır.

Bir NFT oluşturmak karmaşık olmak zorunda değildir

Aslında, sadece birkaç tıklamayla ilk NFT’nizi basmayı kolaylaştıran birkaç platform var.

Bu platformlar, bir resim yüklemenize veya başlamak için bir dizi resim arasından seçim yapmanıza olanak tanır. Buradan bir başlık ve açıklama ekleyebilir, piyasaya sürülecek token sayısını ayarlayabilir ve bir kategori ve lisanslama modeli seçebilirsiniz. Resim yüklendikten sonra benzersiz bir token alacaksınız. Bu işlem, bilgisayarı veya cep telefonu olan herkes tarafından tamamlanabilir. Herhangi bir özel teknik bilgi veya pahalı yazılımlara erişim gerektirmez.

NFT’nizi oluşturduktan sonra, çalışmanızı tanıtmaya ve pazarlamaya başlamanız gerekir. Rarible ve SuperRare gibi platformlar, NFT’lerinizi sergilemek ve yeni alıcılara ve koleksiyonculara ulaşmak için yaratıcı yollar sunar.

Rarible, NFT alıp satan çok aktif bir alıcı ve yatırımcı topluluğuna sahiptir. Bir profil oluşturabilir, resim ve açıklama yükleyerek NFT’nizi sergilemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca, ilgi uyandırmak için gruplara katılmanız ve sitedeki diğer kullanıcılarla etkileşim kurmaya başlamanız önerilir. Aynı şey SuperRare için de geçerli. Bir profil oluşturup resim yükleyebilir veya NFT’nizi Rarebits gibi bir pazaryerinde profilinize ekleyebilirsiniz.

Bunlar, NFT’nizi nereden alıp satabileceğinize dair sadece birkaç örnek. Belirli veya niş topluluklara hitap eden daha birçok küçük site var.

NFT’leriniz ile işiniz etrafında bir topluluk oluşturun

Ancak, NFT’lerinizi yaratmanın ve pazarlamanın teknik yönlerinin ötesinde, yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, işiniz etrafında bir topluluk oluşturmaktır, bu sayede Web3’ün de bir parçası olabilirsiniz.

NFT’ler, parasal değerlerinden ziyade genellikle bir sanat eseri olarak satın alındıkları için geleneksel sanata benzer. İnsanların işinizi satın almasını sağlamak için önce onun etrafında bir topluluk oluşturmanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu, diğer sanatçılar ve koleksiyonerlerle bağlantı kurmak ve çalışmalarınızı birbirine ekleyip paylaşabileceğiniz etkinliklere ev sahipliği yapmaktır. NFT’leriniz etrafında bir topluluk oluşturduktan sonra, bunları daha geniş bir kitleye pazarlamak için birkaç şey yapabilirsiniz, ayrıca bu durum Web3’e girişinizi kolaylaştırır. En kısa yol, çalışmalarınızı sergileyebileceğiniz buluşmalar düzenlemektir. Bunun ötesinde, yaratıcı platformlarla bağlantı kurmayı deneyebilir ve çalışmalarınızı onlarla paylaşabilirsiniz. Ayrıca, NFT’lerinizi çevrimiçi satmayı da deneyebilirsiniz.

web3

Bir NFT yaratıcısı olarak, yeni bir dijital sanat çağına öncülük etme ve meta veri dünyasının geleceğini şekillendirmeye yardımcı olma konusunda eşsiz bir fırsatınız var. Bu yüzden denemekten, risk almaktan ve eğlenmekten korkmayın!

Sanat eserinizin topluluk tarafından iyi karşılanma şansını artırmak için izleyebileceğiniz birçok yönerge olsa da, başarıyı garanti etmenin kesin bir yolu yoktur. Bu nedenle sanat eserinizin başarısını belirleyen en önemli faktör, süreçteki tutkunuz ve yaratıcılığınız olacaktır. Yaratıcı kalın, ilham alın ve en önemlisi meraklı kalın!

NFT dünyası ilk başta göz korkutucu görünebilir, ancak size yardımcı olacak birçok kaynak var. İşte favorilerimizden birkaçı:

NFT 101—NFT’nin ne olduğundan, onları nasıl oluşturup satacağınıza kadar her şeye derinlemesine bir bakış sağlar.

Mintable’ın Oluşturucu Kılavuzu: İlk NFT’nizi oluşturma konusunda adım adım bir eğitimle birlikte size bir NFT’nin nasıl oluşturulacağı konusunda kaba bir fikir verir.

Metaversalistler El Kitabı: Dijital sanat tarihine ve meta verinin geleceğine ilişkin genel bir bakış sunar.

Yararlı ipuçları ve kaynaklar için blogumuza göz atmayı unutmayın.